Co to jest przepuklina ?

Typowe objawy przepukliny pępkowej

 ppkowa uwiniciePierwszy typowy objaw to uwypuklenie w pępku lub okolicy pępka. Inne objawy to ból brzucha zlokalizowany w pępku; może być uczucie przykrego ciśnienia. Objawy te pogarszają się przy kaszlu lub napinaniu ściany brzucha.

  • Przy podejrzeniu przepukliny - warto podjąć prostą próbę zbadania swojego pępka. Przy wprowadzeniu palca do pępka – zwykle wpada on w  typowe zagłębienie. Nie jest to bolesne, na dnie zagłębienia nic się nie wyczuwa – jest pusto, palec sięga do dna pępka.
  • Gdy jest przepuklina pępkowa może być sytuacja, gdy:nie ma tego zagłębienia
    1. jest coś w samym pępku – przy ucisku to „coś” można odprowadzić do wnętrza brzucha (wepchnąć z powrotem) lub próby takie są bez powodzenia – zawartość pozostaje w pępku a nawet próba odprowadzenia jest bolesna.
    2. zmiana w pępku jest tak duża, że pępek wystaje ponad poziom otaczającej tkanki.

Przy takim badaniu zawartość pępka może być bolesna.
Czasami po odprowadzeniu do jamy brzusznej zawartości worka przepuklinowego wyczuwalny jest otwór lub jego ostre brzegi na dnie pępka – jest to otwór przepuklinowy. W języku medycznym określamy to jako wrota przepuklinowe. Wielkość otworu zależy od zaawansowania przepukliny – może być kilku milimetrowy lub dużo większy.
Przepukliny pępkowa często występują u dzieci. Z czasem mogą się jednak same zamknąć i dlatego nie wymagają operacji. Inaczej jest u dorosłych; jeżeli powstał otwór przepuklinowy - nigdy nie ulegnie samoistnemu zamknięciu. Otwór przepuklinowy można zamknąć jedynie operacyjnie i tym sposobem zlikwidować przepuklinę pępkową.ppkowa maa

Przy niewielkim rozmiarze pacjent nie zdaje sobie sprawy, że ma przepuklinę pępkową. To jest przykład takiej małej przepukliny.
Oczywiście, tak jak we wszystkich innych przepuklinach - też przy przepuklinie pępkowej może dojść do

  • jej stopniowego powiększania się
  • braku możliwość odprowadzenia jej do wnętrza brzucha
  • uwięźnięciu we wrotach przepuklinowych
  • zadzierzgnięciu (ucisku naczyń krwionośnych).

pępkowa dużaCzyli mogą wystąpić wszystkie typowe powikłania powikłania - charakterystyczne dla przepuklin. Najczęściej trzeba się jednak spodziewać stopniowego powiększania się rozmiaru przepukliny. Typowo towarzyszy to otyłości; gdy brzuch jest duży (oznacza to wysokie ciśnienie w jamie brzusznej) - przepuklina będzie z czasem równie wielka.
skontaktujBg

Profile społecznościowe

twitter icon Twitter              youtube ico  kanał Youtube

Najbliższa konsultacja

 07-03-2021
Wszystkie konsultacje